+48 502 401 662

biuro@goodwilllegal.pl

Aleja Witosa 31/8a

9,00-19,00

Menu
0 Comments

Sąd uznał tę umowę za „podwójnie nieważną”

15 marca 2019 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał umowę kredytu hipotecznego indeksowanego frankiem szwajcarskim za nieważną. Warto mu się dokładniej przyjrzeć, tym bardziej że jest już dostępne całe orzeczenie w tej sprawie. Jest to decyzja szczególna, ponieważ sędzia wskazał aż dwie przesłanki takiego rozstrzygnięcia.

Pozywający bank zaciągnęli w 2008 roku kredyt hipoteczny indeksowany frankiem szwajcarskim. W 2018 r. złożyli pozew, który następnie zmodyfikowali. Opierał się on na twierdzeniu o nieważności umowy kredytu. Zdaniem klientów indeksacja kwoty kredytu była niedopuszczalna w świetle prawa, nie określono precyzyjnie świadczeń stron, a klauzula dotycząca indeksacji była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Nie to jest jednak najciekawsze. Kredytobiorcy wskazali bowiem dodatkowo, że bank nie dostarczył im regulaminu przed zawarciem umowy.

Sąd ustalił co prawda, że klienci potwierdzili w odpowiednim pisemnym oświadczeniu, że zapoznali się z regulaminem, jednak nie można tego stanowiska uznać za wiarygodne.

„Sąd dał wiarę zeznaniom powodów gdyż znajdują one potwierdzenie w datach umieszczonych przy podpisach stron. (…) Nie ma bowiem innego wytłumaczenia, że umowa została podpisana z datą 9 lutego 2008 roku, a inne dokumenty stanowiące załączniki do umowy i, zgodnie z oświadczeniem zawartym w umowie, mające być doręczonymi przy podpisywaniu – z datą 15 lutego 2008 roku” – czytamy w orzeczeniu.

Ponieważ nie doręczono klientom regulaminu i nie mieli oni możliwości zapoznania się z nim przed podpisaniem umowy, „nie dochodzi do związania wzorcem” – podkreślił sąd.

W orzeczeniu sądu czytamy dodatkowo, że strony uzgodniły co prawda, że bank zobowiązany jest oddać do dyspozycji kredytobiorców kwotę 1 570 000 zł, jednak nie uzgodniono tak naprawdę na czym polegać ma – zastrzeżone w tej samej jednostce redakcyjnej – indeksowanie kredytu do waluty obcej CHF.

Źródło: www.bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *