+48 502 401 662

biuro@goodwilllegal.pl

Aleja Witosa 31/8a

9,00-19,00

Menu
0 Comments

Sąd Najwyższy zamienił kredyt frankowy na złotowy. Oprocentowanie bez zmian

Nowa linia orzecznicza mocno nastraszyła banki. Sędziowie Sądu Najwyższego zamienili kredyt walutowy na złotowy, ale oprocentowanie zostawili bez zmian – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Rzecz dotyczy orzeczenia Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2019 r. Troje sędziów SN po raz pierwszy stwierdziło, że „abuzywność klauzuli sprawia, że przestaje ona obowiązywać”.

Dotychczas SN stał na stanowisku, że nawet jeśli w umowie jest klauzula niedozwolona, to kredyt nie przestaje być indeksowany. Już 10 lat temu za taką klauzulę UOKiK uznał ustalanie przez bank w sposób nieopisany w umowie czy regulaminie, kursu, po jakim przeliczana jest rata kredytu indeksowanego do waluty.

Tym razem Sąd uznał, że po wyeliminowaniu klauzuli nie ma potrzeby zastąpienia nieuczciwego zapisu innym, czyli szukania uczciwego mechanizmu przeliczania waluty.

Sędziowie uznali więc, że po wyeliminowaniu klauzuli, klienci „będą spłacać kredyt w złotych plus marża, plus stawka LIBOR” (od kilku lat jest ujemna).

Pozostawienie dotychczasowego oprocentowania ma pełnić funkcję klauzuli odstraszającej kredytodawcę od stosowania w przyszłości niedozwolonych postanowień umownych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *